Menu kurtynowe
Panele akustyczne – jak wygłuszyć sypialnię, salon lub domowe biuro?
Panele akustyczne – jak wygłuszyć sypialnię, salon lub domowe biuro?

To, że paneli akustycznych używa się w studiach nagrań czy pomieszczeniach służących do odsłuchiwania profesjonalnych ścieżek audio to fakt. W takich miejscach najwyższa jakość dźwięku jest niezbędna. Czy tylko tam? Czy uszy nieumuzykalnionych nie zasługują na błogą ciszę lub niczym niezmącone brzmienia? Oczywiście, że zasługują. Panele akustyczne to świetny i niezwykle funkcjonalny element przestrzeni, również tej domowej!

Po co nam panele akustyczne w domu?

Działanie paneli akustycznych polega na tłumieniu drgań oraz na pozbywaniu się pogłosu czy echa w danym pomieszczeniu. Niektórzy wiele by dali, by móc w spokoju rozmawiać, pracować czy oddawać się codziennym czynnościom. W zatłoczonych miastach słychać gwar ulic. Mieszkańcy bloków w starszym budownictwie często zmagają się z problemem dźwięków pochodzących z sąsiednich mieszkań. Panele akustyczne to rozwiązanie dla wszystkich, którzy pragną spokoju przy ważnych czynnościach oraz dla tych, którzy marzą o relaksie, podczas którego słychać wyłącznie puszczaną przez nich muzykę czy film.

Cicha sypialnia dzięki panelom akustycznym

Sypialnia to pomieszczenie, w którym szczególnie zależy nam na ciszy, gwarantującej spokojny sen. Kiedy nieprzespane noce generuje nam jakiś hałas, warto zacząć od identyfikacji źródła dźwięku. Może to być na przykład któryś z gromkich sąsiadów lub zewnętrzne odgłosy. Ważne jest, by wiedzieć, przez którą ścianę przedostaje się do nas najwięcej zbędnych brzmień.

To właśnie na niej umieszczać będziemy panele akustyczne. Dodatkowo dobrze jest zawiesić kilka z nich na ścianie przylegającej do łóżka, pamiętając, by znajdowały się na wysokości linii naszego słuchu w momencie, gdy leżymy. Co jeśli posiadamy telewizor w sypialni? Musimy wtedy umieścić panele również za urządzeniem. Sprawi to, że dźwięk płynący z telewizji będzie bardziej przejrzysty.

Wysoka jakość dźwięku w salonie

Salon to najlepsze miejsce do wieczornego relaksu zwłaszcza dla tych, którzy posiadają kino domowe. Jednak nawet mając najlepszy sprzęt takiego typu i regulowane oświetlenie salonu tak, by stwarzać iluzję sali kinowej, nie udaje się niestety odtworzyć dźwięku prosto z kina. Odpowiednią akustykę osiągnąć można jedynie, wykorzystując panele dźwiękochłonne ale również rozpraszające i odpowiednio ustawiając sprzęt audio.

Do tego po raz kolejny przydają się panele akustyczne. Umieszczając je na ścianie, która jest najbliżej źródeł dźwięku oraz na ścianie przeciwległej, będziemy mieli namiastkę kina. Niemalże idealną salę kinową uzyskamy, gdy panele będą umieszczone na linii słuchu w pozycji siedzącej - wtedy filmy będą robiły na nas największe wrażenie. Poza panelami warto zainwestować w ustroje pochłaniające lub ustroje rozpraszające.

Te pierwsze sprawiają, że echo i pogłos są redukowane. Przydadzą się, by dźwięk z telewizora był bardziej zrozumiały i czysty. Ustroje rozpraszające ujednolicą dźwięk w pomieszczeniu w taki sposób, że pokój wyda się większy. Odpowiednie połączenie wszystkich urządzeń we wnętrzu sprawi, że brzmienia będą perfekcyjne.

Hałas w biurze? Ustroje i budka akustyczna!

Spokój przy pracy biurowej - również tej zdalnej, z domu to najważniejszy czynnik generujący naszą efektywność. Biegające dzieci sąsiadów, szczekanie psa pani z góry nie sprzyjają skupieniu uwagi. Rozwiązaniem dającym ubłaganą ciszę mogą okazać się panele akustyczne i ustroje pochłaniające. Takie połączenie zapewni wyciszenie dźwięków z zewnątrz i poprawę brzmień wewnątrz.

Ustroje rozpraszające z kolei sprawdzą się w miejscach pracy, gdzie przeprowadzane są spotkania/konferencje dla większej liczby osób. Sprawią one, że dźwięk będzie rozchodził się lepiej, a pomieszczenia będą wydawały się większe. Efekt daje złudzenie, że osoba mówiąca używa mikrofonu, nawet gdy go nie posiada.

Również w biurach typu open-space przydają się rozwiązania akustyczne dające chwile wytchnienia dla pracowników - możliwość prywatnej rozmowy, czy pracy w izolowanym miejscu. Jednym z takich rozwiązań jest budka akustyczna, czyli specjalny boks, który dzięki optymalnym wartościom pochłaniania i odbicia dźwięku generuje odizolowane miejsce do spotkań biznesowych.

Stylowy dom o idealnej akustyce

Ustroje rozpraszające, ustroje pochłaniające, panele dźwiękochłonne i inne podobne urządzenia, jak wiadomo, przede wszystkim mają na celu poprawę akustyki. Jednak poza ich właściwościami potrafią one służyć także jako dekoracja domu. Obecnie wybierać można między pięknymi, abstrakcyjnymi obrazami, ilustracjami, idealnymi dla dzieci oraz wieloma fakturami i kolorami paneli dźwiękochłonnych i ustrojów. Możliwe jest nawet stworzenie spersonalizowanego dzieła sztuki, które zdobiło będzie pomieszczenie oraz wygłuszało zbędne dźwięki. W sklepie Acousticsystems.pl znajdziesz panele wpasowujące się w Twoje wnętrze.

Ceny paneli akustycznych

Cena paneli dźwiękochłonnych zależy oczywiście głównie od wymiarów. Najtańsze z nich, 30x60 cm, znajdziemy w cenie około 250 złotych. Za własną kompozycję umieszczoną na panelu o tych samych wymiarach zapłacimy 289 złotych. Oczywiście, im większe panele, tym cena wzrasta. Aby poprawić akustykę wnętrza, nie trzeba wypełniać panelami całej powierzchni ściany. Gdy pokój jest mały, wystarczy już około 4 metry kwadratowe i wygłuszenie zewnętrznych dźwięków będzie odczuwalne.

Co warto wiedzieć przed zakupem paneli akustycznych?

Zanim zdecydujemy się na zakup elementów poprawiających akustykę wnętrza, warto zasięgnąć porady od profesjonalistów - zadzwonić na infolinię lub napisać wiadomość do firmy oferującej takie urządzenia. Pracownicy na pewno chętnie pomogą, doradzą, co będzie najbardziej odpowiednie do naszego mieszkania oraz odpowiedzą na wszystkie pojawiające się pytania. Warto wiedzieć, że poza specjalistycznym sprzętem lepszą jakość dźwięku zapewnią także dywany, zasłony i tapicerowane meble.

Gdy budujemy dom od zera, dobrze jest pomyśleć o akustyce już w momencie budowy ścian - istnieją specjalne izolatory akustyczne, które umieszcza się w podłogach, stropie i ścianach. Ustroje rozpraszające, ustroje wygłuszające czy panele akustyczne świetnie pasują do każdego wnętrza. Nie czekaj, pomyśl o nich już dziś!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl